فوق لیسانس- دکترا در ترکیه

فوق لیسانس- دکترا تور استانبول

انتخاب دانشجو در مقاطع بالای لیسانس در دانشگاه‌های کشور ترکیه از طریق کنکور سراسری انجام نمی کیرد بلکه دانشگاه‌ها به‌صورت جداگانه مدارک و امتیازهای لازم را از داوطلبان درخواست کرده و با برگزاری امتحانات داخلی خود دانشکاه اقدام به پذیرش دانشجو در این مقاطع می‌ کند. بر این اساس ورود به دانشگاه‌ها در این مقاطع سهل تر از دانشگاه‌های ایران می باشد.

دانشگاه‌های کشور ترکیه سالانه دوبار اقدام به اعلام لیست رشته‌هایی که در آنها پذیرش دانشجوی فوق لیسانس (yükseklisans) و دکترا(doktora) خواهند داشت وهم چنین ظرفیت پذیرش دانشجو درآن رشته‌ها برای هر دو مقطع می‌کنند.

داوطلبان باید رشته‌ای را که می‌توانند در آن ادامه تحصیل بدهند انتخاب نموده و اقدام به ثبت‌نام جهت شرکت در امتحانات مربوطه و طی مراحل پذیرش کنند. طول دوره فوق لیسانس حداقل ۲ سال و Ph.D چهار سال می باشد. تعداد واحدهای لازم برای گذراندن در هر دو مقطع عموماً بین ۲۰ تا ۳۰ واحد می باشد البته باید در نیمی از طول مدت تحصیل گذرانده شود و بقیه دوره به گذراندن پایان نامه اختصاص می یابد. زبان تدریس در دوره‌های فوق لیسانس و Ph.D ، ترکی یا انگلیسی می باشد .

دکترا (doktora) در ترکیه
دکترا چیست؟ هدف از برنامه دکترا تحصیل کننده بتواند بدون وابستگی تحقیقات خود را انجام داده مسائل علمی را با بعد وسیع وعمیق کنکا ش کرده جهت رسیدن به سنتز های جدید قدم های لازم را بردارد . جهت ثبت نام در دکترا (به عبارت دیگر جهت دکتر شدن)مدرک لیسانس و یا فوق لیسانس الزامی است (طبق قوانین دانشگاهی ترکیه جهت ثبت نام در برنامه های دکترا می توان با مدرک لیسانس نیز اقدام نمود ) .اگر با مدرک فوق لیسانس به مقطع دکترا شروع کنیم باید طی دوره دکترا حداقل هفت درس وجمعا از ۲۱ واحد کمتر نباشد و امتحان کفایت yeterlilik sınavı ( یترلی لیک سی نا وی) پیش نهاد تز وخود تز را شامل می شود .دانش جویانی که با مدرک لیسانس قبول شده اند حداقل ۱۴ درس و جمعا از ۴۲ واحد کمتر نباشد و امتحان کفایت yeterlilik sınavı( یترلی لیک سی نا وی) پیش نهاد تز وخود تز را شامل می شود. طبق برنامه های ذکر شده کسانی که با مدرک لیسانس شروع می کنند مدت ذمان ۱۰ نیمه سال تحصیلی و دانشجو یانی که با مدرک فوق لیسانس شروع می کنند ۸ نیمه سال تحصیلی را باید طی نمایند .چنانکه بخواهید زود تر از زمان های قید شده فارغ التحصیل شوید بستگی به قوانین داخلی دانشگاه مربوطه واستادان مربوطه دارد . بدون در نظر گرفتن زمان تسلیم تز برای کسانی که با لیسانس شروع کرده اند ۶ نیمه سال تحصیلی و برای دانشجویانی که با مدرک فوق لیسانس شروع کرده اند ۴ نیمه سال تحصیلی جهت درس ها کافی می باشد.پس از گذراندن با موفقیت این دوره ها دانشجو صاحب مدرک دکترا وهم چنین عنوان دکترا می گیرد .
با تور استانبول تحصیل دکترا در ترکیه
تحصیل دکترا
دکترا خواندن ، گذراندن دکترا ، خواندن دکترا ، دوره دکترا می خوانم ، ثبت نام در دکترا کرده ام ، همگی به یک معنا است ولی دوره دکترا گفتن کوتاه ترین راه می باشد .
شرایط دکترا در ترکیه
با تور استانبول در سایت تور استانبول
طبق قوانین دانشگاهی ترکیه جهت ثبت نام در دکترا قبولی در امتحان ال اس (LES) ضروری است .مطابق همین قانون چنانکه دانشجو با مدرک لیسانس ثبت نام می کند از ۱۰۰ حداقل باید ۷۰ و اگر با مدرک فوق لیسانس ثبت نام می کند از ۱۰۰حداقل ۵۵ را گرفته باشد . در زبان خارجی نیز ۵۵ نمره کفایت می کند . این شرایط از طرف اموزش عالی ترکیه (yök) تجهت تحصیل دکترا تعین شده ، ولی غیر از این ها اجازه داده است که هر دانشکاه برای خود همراه این شرایط جهت تحصیل دکترا در ترکیه شرایط دیگری نیز داشته باشد .مثلا نامه هایی که از استادان قبلی و موئسسات معتبر جهت معرفی ارائه میدهند ، و انشائی که جهت چرا می خواهید دکترا بخوانید ، مصاحبه ، درجه و نمره های مدارک لیسانس وفوق لیسانس که تاثیر گذار اند . هر دانشگاه برای ثبت نام برنامه ای جداکانه دارد .فوق لیسانس- دکترا در ترکیه دانشگاه استانبول فوق لیسانس- دکترا در ترکیه دانشگاه آتاترک فوق لیسانس- دکترا در ترکیه دانشگاه ییلدیز فوق لیسانس- دکترا در ترکیه در دانشگاه اژه فوق لیسانس- دکترا در ترکیه در دانشگاه ۹ ایلول فوق لیسانس- دکترا در ترکیه دانشگاه آنکارا فوق لیسانس- دکترا در ترکیه دانشگاه حاجت تپه آنکارا

اطلاعات کلی در مورد تحصیل در ترکیه
آزمون.. LES
ارزشیابی‌ مدارک‌ تحصیلی ترکیه…
دانشگاه ترکیه…
دانشگاه‌های ترکیه…
در مورد تحصیل ترکیه…
فوق لیسانس- دکترا در ترکیه…
امتحانIELTS..
پذیرش دکترا از ترکیه…
بورس دکترا در ترکیه…
دکترا در ترکیه…
بورس از دانشگاه های ترکیه…

11 دیدگاه در “فوق لیسانس- دکترا در ترکیه

 1. سلام
  من ۳۰ سالمه کارشناسی مهندسی کامپیوتر خوندم و کارشناسی ارشد مدیریت ورزشی و بیشتر از ۱۵ ساله که سابقه ورزش رزمی دارم. مربی و داور کاراته هستم. زبان انگلیسی سطح upper intermediate هستم با مدرک MSRT نمره ۶۶ (وزارت علوم)
  یک کتاب ترجمه کردم و دوتا کتاب هم در دست ترجمه دارم. ۵ تا مقاله کنفرانسی دارم. یک مقاله isc و یک isi که در حال داوری هستند و هنوز چاپ نشده.
  برای ادامه تحصیل در دکتری مدیریت ورزشی در استانبول راهنمایی میخوام در ضمن دانشگاه حتما انگلیسی زبان چون به زبان ترکی آشنایی ندارم و اینکه آیا شرایط کاری هم وجود داره برای این رشته ؟
  با تشکر

  • سلام آزاده
   البته دانشگاه زیاد است . دانشگاه خاورمیانه(ODTÜ) برای دکترا شرایط (کلیک کنید) و دانشگاه بوغاز ایچی (Boğazişi üniversitesi) شرایط (کلیک کنید) را دارند. البته بهتر است شما با آدرس دانشگاه ها ارتباط برقرار و از جزئیات باخبر شوید. اما در مورد کار که حتما پیدا میکنید. ضمنا میتوانید زبان ترکی را نیز در کوتاه مدت یاد بگیرید.یعنی میخواهید در کشوری تحصیل کنید که زبانش را نمیدانید.ضمنا نام دانشگاه های رده بندی شده دانشگاه های ترکیه در آدرس میباشد
   موفق باشید
   ادمین تور استانبول

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>