ترکیه کوه ایدا

ترکیه کوه ایداترکیه کوه ایدا دامنه کوه ایدا و یا با نام جدید کاز داغی و یا بهتر است بگوییم کوه آرامش و حضور روحی .
ترکیه کوه ایدا : در دامنه این کوه تپه ای بنام آداتپه (Adatepe) که از نظر تاریخی و معماری اصالت خود را حفظ نموده است که البته سهم اهالی ده در این مورد شایان تقدیر است.
در آداتپه دهی به همین نام که با خانه های سنگی و منظره زیبای دریای اژه به انسان روحی تازه میدهد.
چنانکه در این ده ۳۶ ساعت خود را بگذرانید برای زمستان خود نیز اکسیژن کافی ذخیره خواهید کرد .ترکیه کوه ایدا 1 از طلوع آفتاب تا غروب هر لحظه با منظره ای شگفت انگیز روبرو هستید.تمام افکت رنگهای سبز, آبی ,زرد در آرایش این کوه جای خود را دارد. درخت های کاج , زیتون , خانه های سنگی ,گربه ها,پرنده ها,مرغ ها به این زیبایی جلوه خاصی میبخشد.
تاریخچه این ده تا دوره سلچوقیان میرسد.طبق گفته اولین کسانی که در این مکان ساکن شده اند سلچوقیان بوده که از آنادولی میانه به اینجا کوچ کرده اند. خانه های سنگی در قرن ۱۹ توسط رومی ها که این سنگها را از جزیره میدیللی آورده شده بنا شده است. زمان طولانی در این منطقه ترک ها و رومی ها باهم زندگی کرده اند.در بالای کوه ترک ها و در پایین رومی ها برای خود خانه ساخته اند.
ترکیه کوه ایدا
در یک شب این رومی ها به یونان فرستاده شده اند. و ترک ها جای گزین آنها شده و کلیسای ده ویران شده است (۱۹۴۶).
در فعل حاضر ۱۳ خانه از قدیمی ها و ۱۲ خانواده از استانبول در این ده زندگی میکنند.تمامی دیگر خانه ها توسط هنرمندان, خارجیها, معمارها و نویسنده ها خریداری شده و کم کم بتن جای سنگ را میخواست بگیرد که ممنوع اعلام شد.ترکیه کوه ایدا.3
کسانی که میخواهند به اداتپه سفر کنند باید مسیر استانبول ,چاناککاله , ازینه ,آیواجیک را تعقیب کنند.
این سفر را برای کسانی که فقط به دنبال آرامش هستند توصیه میکنم.
سفر به ترکیه کوه ایدا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *