تور قونیه

تور قونیه ترکیه
قونیه ویا شهر مولانا konya

مولانا به غیر از کودکی عمر خود را در قونیه به پایان رسانده ودر این شهر دار فانی را وداع گفت .
قونیه در شمال کشور ترکیه بنا شده است .
نام قونیه در منابع قدیمی ایکونیون ، ایکونیوم و استانکونا نوشته شده است .
ایکونیون ازکلمه ایکون یعنی شمایل کوتاه شده علت اینکه پرسیوس پسر ژوپیتر از قهرمانان این شهر بوده و مردم شهر به پاس دلاوری های این قهرمان تصویر پرسیوس را به دروازه‌ شهر آویخته اند. شهر را به این سبب به زبان یونانی ایکونیون میگفتند.
این گفته ها در حفاریهایی که از این شهر به عمل آمده و سکه‌هائی که در این جستجوها یافت شده به اثبات رسیده است .
قونیه پایتخت اولین دولت ترک بوده و طریقت مولویه در این شهر به وجود آمده است. و آرامگاه مولانادر این شهر میباشد.
موزه مولانا در کنار آرامگاه یکی دیگر از دیدنی های شهر قونیه به شمار می رود. این موزه در میان موزه ها جایگاهی دیگر دارد و آثار مربوط به مولانا و تعدادی دیگر از اصیل ترین اثار هنری در این موزه موجود است . مجتمع آرامگاه مولانا از سمت غرب باحجره های دراویش و سه طرف دیگرش با دیوار ها احاطه شده است.
تور قونیه درمسجد ایپلیکچی(iplikçi cami) تور قونیه در مسجد عزیزیه(aziziye cami) تور قونیه در مسجد سلیمیه(selimiya cami) تور قونیه در مدرسه سیرچالی(sırçalı medrese), تور قونیه در مسجدشرافتدین(şerafettin cami),تور قونیه دردارالحافظه(darul hafızı),تور قونیه درموزه مولانا ,تور قونیه درشهر قونیه ,تور قونیه در ده فاسیللار(fasıllar köyü),تور قونیه در قلعه بیشهر (beyşehir kalesi) ,تور قونیه درمسحداشرف اوغلی(eşrefoğlu camisi) ,تور قونیه در حمام ایچری شهر(içeri şehir hamamı),تورقونیه در بدستان(bedestan),تورقونیه درافلاطون پنار(eflatun pınar)
قسمت های مختلف آرامگاه مولانا عبارتند از;
اتاق تلاوت ( محلی که قبلا درویشان در آن به تلاوت قرآن مشغول بودند که حالا به بخش خط که آثار بعضی از خطاطان مشهور عثمانی در آن قرار دارد ) .
قسمت دیگر تزیه (حضورپیر) در آن آرامگاه مولانا جای دارد. سماع خانه قسمت دیگری از این آرامگاه درآن آلات موسیقی شمعدانها و قندیل های متعلق به درگاه ولباس های مولانا قرار دارد.
مطبخ مولانا ، میدان شریف ، شادروان و حوض شب عرس ، مراسم سماع که ترک ها ان را شب عرس میگویند. این مراسم برای توریست ها برگزار می شود . مسجد علاء الدین و شهر تاریخی کاپاتوکیا (Kapadokya)از دیگر جاذبه های شهر قونیه بشمار میرود.بارگاه مولانا قونیه…ادامه…
شهرهای ترکیه…
نیازمندیهای استانبول…کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *