خیلی چیزها عوض خواهد شد

کشف جدید
خیلی چیزها عوض خواهد شد
در انیستیتوی تکنولوژی کالیفرنیا (Caltech) در نتیجه آزمایشات برروی سوپر هادی ها فاز جدید ماده کشف شد . حاصل این کشف جدید نشان داد که ماده ها مثل سوپر هادی ها میتوانند قابلیت انتقال انرژی را بدون مقاومت از خود نشان دهند.
این گروه تحقیق نتیجه آزمایشات در داخل (Strontium-İridium Oxide) یعنی Sr2IrO4 کشف فاز جدید ماده را در شماره این ماه مجله Nature Physics اعلام کردند. نتیجه این تحقیقات خیلی هیجان انگیز بوره و باعث خواهد شد در تکنولوژی و آینده انسان صفحه جدیدی باز شود.
خیلی چیزها عوض خواهد شد
چیست این سوپر هادی
برای اینکه بتوانیم بفهمیم این کشف جدید به چه معناست باید اول سوپر هادی را بشناسیم. اگر ماده جریان الکتریکی را با مقاومت صفر و بدون اینکه چیزی از انرژی کم شود از خود عبور دهد این ماده را سوپر هادی مینامیم. تا مدتی پیش فکر میکردند برای اینکه ماده بتواند خصوصیات سوپر هادی را داشته باشد باید تا ۲۷۳ درجه سانتیگراد (گرمای بالا) و ۱۷۳- درجه سانتیگراد (گرمای پایین) تابع قرار بگیرد. هر ماده ای که تا صفر مطلق سرد شود خاصیت دیامانیتیک پیدا کرده و هر محیط مغناطیسی را از خود دور میکند.
به این Meissner Effect یعنی اثر مایسنر گفته میشود. برای توضیح بیشتر اگر در داخل نیتروژن مایه ماده ای نگهداری شود خاصیت سوپر هادی پیدا کرده و زمانی که این ماده بروی محیطی مغناطیسی قرار بگیرد این ماده به کمک نیتروژن مایع به حالت آویزان در هوا میماند.
حال این فاژ جدید ماده که کشف شده همان خاصیت را دارد و در زندگی روزمره اثری فوق العاده خواهد داشت برای مثال ترن ها بدون اینکه با ریل ها تماس داشته باشند حرکت خواهند کرد. و یا ماشین هایی که خواهند توانست پرواز کنند و….
برای درک بهتر مطلب بهتر است ویدیو موجود در لینک را مشاهده کنید.
لینک مشاهده ویدیو
خیلی چیزها عوض خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *