مهاجران آواره

مهاجران آواره آواره گان.j2
خبرنگاری بنام سوآت چاغلایان این گزارش را تهیه کرده است
این خبرنگار مینویسد آخر هفته به جزیره سیسام (Sisam) یونان رفتم , و ای کاش نمیرفتم .
مهاجران سوریه ای که میخواستند از راه غیر قانونی وارد این جزیره شوند , وسایل اغلب شان به ساحل زده و در ساحل تلنبار شده است . این وسایل مال کسانی است که در دریا غرق شده اند و با دیدن انها انسان از تو آتش میگیرد . و زمانی که این وسایل را لمس میکردم از درونم ویران میشد.آواره گان.j1
از کوش آداسی سوار قایق شدیم و به این جزیره رفتیم. در این جزیره ماشین کرایه و شروع به گردش کردیم . به علت نبودن فصل گردش همه جا خلوت و مناظر بسیار زیبا را از تپه بلند تماشا میکردیم زمانی که به سمت طرف ترکیه نگاه میکردیم چیزهای دیدیم که نارمجی رنگ بودند و مثل گله نارنجی گوسفند دیده میشدند.
همه غرق شده و رفته اند :آواره گان.3
صاحب ماشینی که در کنار ما پارک کرده بود گفت اینها لباس و وسایل کسانی هست که میخواستند از طرف ترکیه به این جزیره بیایند. مفداری از آنها مال کسانی است که وقتی به ساحل رسیده اند وسایل را رها کرده اند ولی بیشتر انها وسایل غرق شده گان است. ضمنا گفت زمانی که به ساحل سمت ترکیه بروید از این وسایل خیلی زیاد خواهید دید که توسط ماهیگیران از دریا جمع آوری گردیده و به ساحل آورده شده است .
سوار ماشین شده به طرف ساحل ذکر شده روانه شدیم. کلی وسایل دیدیم که در ساحل جمع شده به پهنای ۷-۸ متر و به بلندی حدودا ۲ متر در این زمان یک یونانی به ما نزدیک شد و میتوانست به زبان ترکی صحبت کند. این فرد گفت که ماهیگیرم و این اشیا را در صبح چند روز از دریا جمع کرده و به اینجا آوریدم اکثر صاحبان آنها در دریا غرق شده اند. زمانی که دید من با تعجب به او خیره شده ام گفت : نگاه کنید ترکیه از اینجا خیلی نزدیک دیده میشود ولی اینطور نیست . بعضی وقت ها ما با قایق هم با مشکل مواجه میشویم زیرا موج ها به اندازه قایق ها بلندی دارند. و این بیچاره ها با یک تیوپ نجات و حتی با تیوپ چرخ ماشین خواسته اند به اینجا برسند که نتیجه این شده است.
گفتم: آیا ممکن نیست که این افراد پس از رسیدن به ساحل وسایل خود را رها کرده باشند؟ این ماهیگیر یونانی در جواب گفت: بلی بعضی وقت ها قایق ها قاچاقی این افراد را در این ساحل پیاده کرده و می روند . و این افراد فقط تیوپ نجات را در اینجا رها کرده منتظر پلیس میمانند.اما چرا وسایلی را که با هزار زحمت به اینجا آورده اند را رها کنند؟ بعد تعداد زیادی از تیوپ ها را نشان داد و گفت اینها همه سوراغ و یا پاره شده اند و اینها در ساحل پاره نشدند.بلکه در وسط دریا پاره شده اند و باد به ساحل زده.اگر دقت کنید کلی وسایل بچه گانه دیده میشود و کوله پشتی ها ,شلوار ,پیراهن ,کفش ,اسباب بازی, لحاف بچه و..
از ماهیگر جدا شدیم و فکر میکردم که در این میان گناهکار واقعی چیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *