سرمایه گذاری در ترکیه

قانون سرمایه گذاری خارجی کشور ترکیه در ۷ ماده تنظیم شده و یک آیین نامه اجرایی است.آیین نامه این قانون نیز از ۴ بخش و ۱۳ماده تشکیل شده است.
در ماده سوم این قانون، اصول سرمایه گذاری خارجی درکشور ترکیه به شرح زیرمی باشد:

– سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری مستقیم در خاک کشورترکیه، یا انجام معامله با سرمایه گذاران داخلی این کشور آزاد می باشند.

– اموال سرمایه گذاران خارجی سلب مالکیت یا مصادره نه خواهد شد مگر برای اهداف و مصالح عمومی‌که در این صورت نیز مطابق قانون، خسارت‌ها جبران خواهند شد.

سرمایه گذاران خارجی برای خروج اموال خویش از کشور ترکیه کاملاً آزاد می باشند.

– سرمایه گذاران خارجی برای مالکیت اموال غیرمنقول در خاک کشور ترکیه محدودیتی نه دارند.

– چنانچه درجریان سرمایه گذاری هرگونه اختلافی بروز کند، سرمایه گذار خارجی می‌تواند به دادگاه‌های محلی رجوع نماید.
– سرمایه‌های غیرنقدی سرمایه گذاران خارجی براساس قانون تجارت کشور ترکیه ارزش گذاری میشوند.

– شرکت‌های خارجی موضوع این قانون، می‌توانند اتباع خارجی را که از وزارت کار و امنیت اجتماعی دارای مجوز هستند به استخدام خویش درآورند.

– به شرکت‌های خارجی اجازه داده می‌شود که دفاتر نمایندگی خویش را مطابق قانون افتتاح نمایند تور استانبول
سرمایه گذاری در ترکیه دراز مدت
سرمایه گذاری در ترکیه کوتاه مدت
سرمایه گذاری در ترکیه با شریک ترک
سرمایه گذاری در ترکیه با شریک ایرانی
سرمایه گذاری در ترکیه با حداقل سرمایه
سرمایه گذاری در ترکیه با حداکثر سرمایه

34 فکر می‌کنند “سرمایه گذاری در ترکیه

 1. سلام؛برای دایر کردن آرایشگاه باید ثبت شرکت انجام‌ شه؟؟؟من خونه ای تو استانبول دارم و از فروردین با همسزم داریم میایم استانبول،نیاز مالی نداریم فقط برای سرگرمی همسرم و بهتر شدن اوضاع روحیش میخواد مشغول باشه‌….همسرم ساله ۶۸ دیپلم آرایشگری گرفته آیا اون مدرک کافیه یا خیر؟؟؟

  • سلام
   برای تاسیس محل کار نیاز هست که شرکتی در ضمینه فعالیت به ثبت برسد و محل کار به نام شرکت تاسیس شود.مدرک مورد قبول واقع میشود و یا امتحانی عملی صورت میکیرد.
   ادمین سرمایه گذاری در ترکیه

 2. سلام

  ممنون میشم بدونم جهت اجاره هتل آپارتمان فعال بعنوان بیزینس بایستی شرکتی ثبت کرد؟ و فروشنده با فروش Furniture / Fixtures and Inventory / Stock included در اصل بجز وسایل و تجهیزات چه چیزی رو تحت عنوان Stock included میفروشه.
  آیا شما مشاوره میدهید؟
  با تشکر
  ک. نصیری

  • سلام
   برای هر نوع کسب کار نیاز به ثبت شرکت هست.واگذاری هتل ها به شخص هر کدام شرایط متفاوتی دارد. بعضی ها در دست شخص اجاره کننده هست و طی مدت اجاره هزینه هایی را کرده که دوست دارد شخص جدید که اجاره میکن از او دریافت کنید و یا محل کار درآمد خوبی دارد و در قبال مبلغی حاضر به انتقال هست و غیره . تمام تجهیزات ممکن است مال اجاره کننده قبلی باشد و بخواهد با این تجهیزات و وسایل واگذار کند و یا بخواهد بصورت خالی تحویل دهد و شما تجهیز کنید و یا مال صاحب ملک هست که زمان خالی کردن باید سالم تحویل دهید و غیره.
   در مورد مشاوره که همین الان من مشاوره میدهم برایتان (بدون چشم داشت) مگر اینکه بدون هزینه را مشاوره حساب نکنید که در این صورت درسته من مشاوره نمیدهم
   ادمین سرمایه گذاری در ترکیه
   لینک کانال تلگرامی سایت https://t.me/touristanbul

   • با تشکر از لطف شما، جهت ثبت شرکت محدود که قابلیت اقدام جهت اقامت هم داشته باشه چه مقدار سرمایه لازم هست و حدودا مالیات این موضوع در چه حدودی هست.
    ممنون

    • سلام
     برای ثبت شرکت و راه اندازی آن صد هزار لیر کافیست.مالیات هر ماه بر مبنای فعالیت شرکت هر ماه محاسبه می شود و البته سالانه. مخارج ماهانه شرکت شامل هزینه حداقل یک پرسنل بومی و البته محاسبچی که هر ماه حساب کتاب را به مالیه گزارش میدهد ضمنا هزینه اجاره محل کار و غیره و البته هزینه بیمه ماهانه سهام داران شرکت که مجبور هستند تمام کارفرما ها خود را بیمه کنند و هر ماه ماهانه پرداخت کنند(این بیمه شامل بیمه سلامتی و بازنشسگی هم میشود).
     ادمین سرمایه گذاری در ترکیه
     لینک کانال تلگرامی سایت https://t.me/touristanbul

     • واقعا ممنون بابت اطلاعات مفیدتون، ممکنه بدونم:
      – هزینه اجاره یک دفتر معمولی یا قسمتی از یک دفتر.
      – هزینه بیمه پرداختی بابت سهام داران و کارمند.
      – حداقل حقوق کارمند.
      – درصد مالیات از سود شرکت.
      چه میزان هست. و آیا هستند شرکتهایی که بشه از طریقشون مجوز کار گرفت؟
      سپاس

      • سلام
       یک دفتر معمولی در محیط متوسط حدود هزار لیر .برای بیمه سهامداران ۳۲% دستمزد پرداخت میشود.حداقل دستمزد ۲۰۱۹ لیر ناخالص و خالص ۱۶۰۳ لیر در ماه تعیین شد (برای سال ۲۰۱۸)
       در مورد مالیات بستگی به نوع کار و صنف کار و البته مقدار کار دارد که فقط از طریق محاسبجی میتوانید دقیق اطلاعات دریافت کنید .
       شما میتوانید از طریق محاسبجی (که الزاما باید شرکت داشته باشد) میتوانید اقدام به مجوز کنید و یا از طریق شرکت های دیگر.
       ادمین سرمایه گذاری در ترکیه

 3. سلام
  من کارشناس حسابداری هستم و حدود ۱۳ سال سابقهی کار دارم
  اما میخواستم ببینم میتونم در کشور ترکیه یک رستوران ایرانی (فروش غذاهای خانگی )
  راه اندازی کنم
  و اگر میتونم چکار باید بکنم و چقدر سرمایه نیاز دارم

  • سلام
   دوستان با ثبت شرکت در ارتباط با نوع کار میتوانند محل کار تاسیس کنند، برای تاسیس رستوران که بتوانید موفق شوید حداقل ١۵٠ – ٣٠٠ در نظر داشته باشید
   ادمین تور استانبول سرمایه گذاری در ترکیه

 4. سلام ، وقت بخیر. میخاستم بدونم با سرمایه ٢٠٠،٣٠٠ میلیونی میشه بیزینس در ترکیه راه انداخت؟

  • سلام
   شما برای مثال استانبول را تهران فرض کرده کاری که قصد راه اندازی اش را دارید برآورد هزینه کنید (هزینه اجاره – دکور و ….) البته با ثبت شرکت حال شاید ۱۰ و یا ۲۰ میلیون فرق داشته باشد (بالا یا پایین). قابل ذکر است که در ترکیه پول پیش جهت اجاره رایج نیست.
   من نمیدانم کار شما چیست و چه هدفی دارید ولی با مبلغ ۲۰۰ – ۳۰۰ خیلی کارها میشود انجام داد.
   ادمین تور استانبول سرمایه گذاری در ترکیه

 5. با تشکر از ادمین عزیز
  من میخواستم بدونم سایت لوازم دکوراسیون داخلی را بدانم مثل سقف کاذب و دیوار پوش برای خرید عمده مننون میشم جواب بدین مرسی

  • سلام
   با سرج iç dekorasyon malzemeleri toptan satış istanbul میتوانید سایت و آدرس های مورد نظر در استانبول ترکیه را پیدا کنید.
   ادمین تور استانبول سرمایه گذاری در ترکیه

 6. سلام با ۱۰۰ میلیون تومان در ترکیه چه سرمایه گذاری میشه انجام داد . به طور متوسط با سود ماهیانه چقدر میشه یعنی

  • سلام
   با مبلغ ذکر شده به تاریخ امروز میتوانید شرکتی به ثبت رسانده و در تخصص خود کاری راه اندازی کنید.برای مثال تولیدی پوشاک و غیره .و یا مغازه ای باز کنید(فست فود-پوشاک-اسباب بازی و ……).
   اما مهم کارآیی و تجربه شماست.هستند کسانی که چند برابر سرمایه شما سرمایه دارند ولی چون تجربه بازار را ندارند جسارت به انجام کاری ندارند. شما در نظر بگیرید در ایران با همان سرمایه چه کارهایی میتوانید انجام دهید و چه مقدار درآمد داشته باشید.در ترکیه نیز تقریبا همان خواهد شد.
   ادمین تور استانبول
   سرمایه گذاری در ترکیه

    • سلام
     در ترکیه سپرده گذاری مثل ایران صورت میگیرد . ولی در بانک های معتبر ترکیه بهره بانکی کمتر از ایران بوده و دستمزد ها خیلی بیشتر از ایران .بهتر است در ایران سپرده گذاری کنید.
     ادمین تور استانبول سرمایه گذاری در ترکیه

 7. با سلام
  من اقامت یک ساله ترکیه رو دارم و الان ساکن انتالیا هستم
  ایا میتونم با ۵ یا ۶ هزار لیر کاری حتی در حد یک دکه جور کنم
  با تشکر

  • سلام
   شما که در آنتالیا مقیم هستید باید بدانید که برای باز کردن محل کار نیاز به اجازه کار دارید.در حالی که شما فقط اجازه اقامت دارید.
   هر چند سرمایه شما کفاف باز کردن محل کار حتی دکه را هم کفاف نیست.شما سعی کنید در ارتباط با تخصص کاری خودتان در کاری استخدام شوید.
   راه دیگر دستفروشی سرپایی است.البته کارهایی است که میتوانید سفارش گرفته در خانه انجام دهید.زمانی که بخواهید محل کار باز کنید سرکار با اداره جات مثل دارایی بیمه و شهرداری و بهداشت و غیره و در اول کار نیاز به اجازه کار دارید.
   ادمین تور استانبول
   سرمایه گذاری در ترکیه

 8. با سلام ایا میشه با ازدواج با فرد کشور مقصد اقامت گرفت؟ یا میشه با خرید یه مغازه در کشور مقصد و با استخدام چند نفر کارگرکشور مقصد اقامت گرفت ؟چطور بافرد مورد نظر میشه اشنا شد منظورم اگه ازدواج بود سایتی هست؟

  • سلام
   البته کشور مقصد شما کجاست نمیدانم ولی در ترکیه با خرید ملک میتوانید اقامت بگیرید و یا با تاسیس محل کار (با ثبت شرکت) میتوانید هم اجازه کار و هم اجازه اقامت داشته باشید.با ازدواج نیز میتوانید در ترکیه اقامت بگیرید.
   ادمین تور استانبول سرمایه گذاری در ترکیه

 9. سلام وقت بخیر
  من ۲۷ ساله متاهل و یک فرزند دارم.لیسانس کشاورزی د از زبان ترکی هم هیچی متوجه نمیشم.
  میخواستم درباره خرید ملک و گرفتن اقامت من رو رهنمایی کنید.ملک ویلایی با فاصله ۲۰۰ کیلومتری از استانبول.
  همچنین بفرمایید چه طوری میتونم یه رستوران یا کافی شاپ زنجیره ای در استانبول خریداری یا باز کنم.

  • سلام محمد
   اول اینکه شما قصد زندگی در ترکیه را دارید باید شروع به یادگیری زبان ترکی کنید.اما برای زندگی و کار به شما شهر تکیرداغ () را که مرکز استان تکیرداغ است را توصیه میکنم.این شهر ساحلی در سمت اروپایی استانبول قرار گرفته و به مرز یونان نیز نزدیک است.و یا ادیرنه () که در نزدیکی مرز بلغارستان قرار دارد را نیز توصیه میکنم.اما در مورد رستوران و فست فود های زنجیره ای باید با شرکت های مربوطه اش ارتباط برقرار کنید و یا اینکه هستند کسانی که به عللی قصد فروش رستوران زنجیره ای خود را دارند از این افراد خریداری کنید (با نظارت شرکت زنجیره ای مربوطه).زیرا باید شرکت زنجیره ای خرید شما را تایید کند.
   ادمین بور استانبول سرمایه گذاری در ترکیه

 10. من در ایران بالای ۱۰ سال سابقه کار دارم در شرکت وابسته به خودرو سازی مشغولم و مهندس صنایع هستم میخواستم بدونم میتونم در ترکیه کار پیدا کنم . الان شغلم مرتبط با خدمات پس از فروش است

  • سلام امید
   امکان پیدا کردن کار هست .ولی در رابطه با پس از فروش را نمیدانم.چنانکه به کارآرائی خود اطمینان داشته باشید با عنوان مهنذس صنایع کار پیدا میکنید.البته آشنائی به زبان ترکی شرط اصلی است.
   ادمین تور استانبول

 11. سلام. لطفا آدرس کمپانیهای معتبر فروش لوازم یدکی پژو رو در استانبول و آنکارا جهت خرید و واردات به ایران رو معرفی بفرمایید.مچکرم

  • سلام
   شما میتوانید با سرچ pejo yedek parça toptancıları در گوگول سایت های مورد نظر خودتان را پیدا کنید (یعنی سایت عمده فروشهای قطعات یدکی که تعداد بیشماری است). باز چنانکه نیاز به راهنمائی باشد بنویسید.
   ادمین تور استانبول

 12. باسلام من در ایران تبریز ۱۳سال مشغول به فروششندگی لوازم یدکی خودروی پژو هستم میخواستم در زمینه فروشندگی لوازم یدکی در ترکیه اطلاعاتی بگیرم.لطفا منو راهنمائی بفرمائید.باتشکر

  • سلام
   شما منظور خود را بیان نکرده اید.آیا میخواهید در ترکیه فروشنگی کنید یا از ترکیه جنس بخرید
   ادمین توراستانبول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *